Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (85 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Adds a splash page to your site that lets visitors know your site is down for maintenance. It's perfect for a coming soon page.
fr: Ajoute une page d&rsquo;attente à votre site, permettant d&rsquo;informer vos visiteurs que votre site est en cours de maintenance. Convient très bien à une page &laquo;Bientôt de retour&raquo;.

en: Settings
fr: Options

en: The Maintenance Mode is <strong>active</strong>. Please don't forget to <a href="%s">deactivate</a> as soon as you are done.
fr: Le mode Maintenance est <strong>actif</strong>. N'oubliez pas de le <a href="%s">désactiver</a> dès que vous avez terminé.

en: Maintenance mode
fr: Mode Maintenance

en: <p>Sorry for the inconvenience.<br />Our website is currently undergoing scheduled maintenance.<br />Thank you for your understanding.</p>
fr: <p>Excusez-nous pour la gêne occasionnée.<br />Notre site web est actuellement en maintenance.<br />Merci de votre compréhension.</p>

en: Notify me when it's ready
fr: Me notifier quand c'est prêt

en: WP Maintenance Mode plugin was relaunched and you MUST revise <a href="%s">settings</a>.
fr: Le plugin WP Maintenance Mode a été relancé et vous devez redéfinir les <a href="%s">options</a>.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez entrer une adresse email valide s'il vous plait.

en: You successfuly subscribed. Thanks!
fr: Merci ! Vous vous êtes abonné avec succès.

en: All fields required.
fr: Tous les champs requis.

en: Your email was sent to the website administrator. Thanks!
fr: Merci ! Votre email a été envoyé au webmaster du site.

en: Login
fr: Se connecter

en: your e-mail...
fr: votre e-mail

en: Subscribe
fr: Abonnement Newsletter

en: Name
fr: Nom

en: Your message
fr: Votre message

en: Send
fr: Envoyer

en: Contact us
fr: Contactez-nous

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Settings saved.
fr: Options sauvegardés

en: General
fr: Général

en: Status
fr: Etat

en: Activated
fr: Activé

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Bypass for Search Bots
fr: Contournement pour les Robots

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Allow Search Bots to bypass maintenance mode?
fr: Autoriser les robots à contourner le mode maintenance ?

en: Backend Role
fr: Rôle utilisateur du Panel d'Administration

en: Which user role is allowed to access the backend of this blog?
fr: Quel rôle d'utilisateur est autorisé à avoir accès au panel d'administration ?

en: Frontend Role
fr: Rôle utilisateur du Site Web

en: Which user role is allowed to access the frontend of this blog?
fr: Quel rôle d'utilisateur est autorisé à avoir accès au Site Web ?

en: Robots Meta Tag
fr: Balise Meta de Robots

en: The robots meta tag lets you use a granular, page-specific approach to control how an individual page should be indexed and served to users in search results.
fr: La balise meta de robots vous permet d'utiliser un granulaire, chemin de page spécifique pour contrôler  comment une page individuelle peut être indexé et servi aux utilisateurs dans les résultats de recherche.

en: If you want to redirect a user to a URL (which is not the WordPress dashboard) after login, then define a URL (incl. http://)
fr: Si vous souhaitez rediriger un utilisateur vers une URL spécifique (qui n'est pas celle de votre site) après connexion (inclure : http://)

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude feed, pages, archives or IPs from maintenance mode. Add one slug / IP per line!
fr: Exclure les flux, pages, archives ou adresses IP du mode maintenance. Ajouter une exclusion par ligne.

en: Notice
fr: Notification

en: Do you want to see notices when maintenance mode is activated?
fr: Souhaitez-vous voir une notification quand le mode maintenance est activé ?

en: Dashboard link
fr: Lien vers le tableau de bord

en: Do you want to add a link to the dashboard on your maintenance mode page?
fr: Souhaitez-vous ajouter un lien vers le tableau de bord sur votre page de maintenance&nbsp;?

en: Save settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Reset settings
fr: Réinitialiser les réglages

en: Content
fr: Contenu

en: Title (HTML tag)
fr: Title (balise meta HTML)

en: Heading
fr: En-tête (titre)

en: Text
fr: Texte

en: Background
fr: Fond d'écran

en: Choose type
fr: Choix du type

en: Custom color
fr: Couleur personnalisée

en: Uploaded background
fr: Fond d'écran uploadé

en: Predefined background
fr: Fond d'écran prédéfini

en: Choose color
fr: Choix de la couleur

en: Upload background
fr: Uploader le fond d'écran

en: Backgrounds should have 1920x1280 px size.
fr: Le fond d'écran doit avoir une taille de 1920x1280px.

en: Choose background
fr: Choix du fond d'écran

en: Countdown
fr: Compte à rebours

en: Show countdown?
fr: Afficher le compte à rebours ?

en: Start date
fr: Date de départ

en: Countdown (remaining time)
fr: Compte à rebours (temps restant)

en: Days
fr: Jours

en: Hours
fr: Heures

en: Color
fr: Couleur

en: Show subscribe?
fr: Afficher l'abonnement (newsletter) ?

en: Stats
fr: Statistiques

en: You have %d subscriber(s)
fr: Vous avez %d abonné(s)

en: Export as CSV
fr: Exporter en CSV

en: Social Networks
fr: Réseaux Sociaux

en: Show social networks?
fr: Afficher les réseaux sociaux ?

en: Links target?
fr: Cible du lien&nbsp;?

en: New page
fr: Nouvelle page

en: Same page
fr: Même page

en: Choose how the links will open.
fr: Choisissez le mode d'ouverture du lien.

en: Show contact?
fr: Afficher le formulaire de contact ?

en: Email address
fr: Adresse email

en: Effects
fr: Animation

en: Move top - Move bottom
fr: Monter - Descendre

en: Zoom - Zoomed
fr: Zoomer - Dézommer

en: Fold - Unfold
fr: Plier - Déplier

en: Use Google Analytics?
fr: Utiliser Google Analytics&nbsp;?

en: Tracking code
fr: Code Google Analytics

en: Plugin Info
fr: Informations sur le Plugin

en: Author
fr: Auteur

en: Website
fr: Site Web

en: WordPress Themes
fr: Thèmes WordPress
